Paslaugos Paslaugos

«Atgal

Dažnai užduodami klausimai

Kokios ibiblioteka.lt portale teikiamų paslaugų kainos?
Registracija portale - nemokama
Informacijos  apie naujus gautus dokumentus prenumerata  - nemokama
Klausk bibliotekininko - nemokama

Elektroninių knygų (patikimai* registruotiems vartotojams portale) skaitymas - nemokama
Skaitytojo pažymėjimas, jei jį atsiimate Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51) - 1,20 EUR 
Skaitytojo pažymėjimas, jei jis siunčiamas nurodytu adresu - 1,70 EUR
Kopija popieriuje  - 0,29 EUR  (1 puslapis)
Kopija elektroninė - 0,29 EUR  (1 puslapis)
*Patikimas vartotojas - turintis LIBIS skaitytojo pažymėjimą arba registracijos portale metu patvirtinęs savo tapatybę per e. valdžios vartus

Į kokius klausimus atsakote pasinaudojus „Klausk bibliotekininko" ?
Paslaugos tikslas – suteikti trumpą informaciją. Elektroniniu paštu atsakome į klausimus apie Interaktyvių paslaugų portalą, teikiamas paslaugas. Pasirinkus norimą biblioteką, specialistai Jums atsakys į klausimus  apie tą  biblioteką, jos fondus, aptarnavimo tvarką, duomenų bazes, katalogus, dokumentų paiešką

Per kiek laiko gausiu atsakymą?
Į Jūsų klausimus stengsimės atsakyti per 48 valandas, išskyrus savaitgalius ir švenčių dienas.

Kaip sužinoti apie naujas Lietuvoje išleistas knygas?
Skaitykite savaitinius biuletenius „
Ekspresinformacija apie naujus spaudinius, išėjusius Lietuvoje"
Ieškokite informacijos  Nacionalinės bibliografijos duomenų banke

Kaip sužinoti informaciją apie numatomas išleisti Lietuvoje knygas?
Skaitykite savaitinį biuletenį „Numatomos leisti knygos" arba spauskite meniu punktą "Planuojama išleisti" .

Kaip susirasti Lietuvos periodiniuose leidiniuose išspausdintus straipsnius?
Bibliografinę informaciją apie Lietuvos periodikoje išspausdintus straipsnius galite susirasti Lietuvos periodinės spaudos bibliografinėje straipsnių bazėje (1994 - 2002 m. archyvas) ir Nacionalinės bibliografijos duomenų banke (NBDB, straipsniai nuo 2003 m.). Ankstesniųjų metų straipsnių (iki 1994 metų) reikėtų ieškoti nacionalinės bibliografijos rodyklėse „Bibliografijos žinios" ir „Spaudos metraštis". Straipsnių apie žymius Lietuvos veikėjus ar vietoves galite ieškoti Nacionalinės bibliotekos skenuotose kortelių  Personalijų ir Vietovių  kartotekose.

Kokią  informaciją galima rasti LIBIS suvestiniame  kataloge?
Lietuvos integralios bibliotekų informacijos sistemos suvestinis katalogas (LIBIS SK) www.libis.lt  funkcionuoja nuo 1998 metų. LIBIS Suvestinis katalogas - bendras visų LIBIS dalyvių elektroninis katalogas (tvarkomas Nacionalinės bibliotekos), jungiantis į vieną visumą informaciją apie Lietuvos bibliotekose saugomus dokumentus. Pagrindinis Suvestinio katalogo uždavinys – atspindėti įvairių Lietuvos bibliotekų fondus sukuriant bendrą duomenų bazę bei vieningą paieškos sistemą siekiant operatyviai tenkinti  informacinius visuomenės poreikius. LIBIS SK kasdien papildomas naujais įvairių tipų dokumentų bibliografiniais įrašais. Jame galima rasti knygas (taip pat ir Brailio raštu), periodinius ir tęstinius leidinius, garso bei vaizdo įrašus, natas, žemėlapius, rankraščius, disertacijas, elektroninius dokumentus, grafiką ir kt. Šiuo metu kataloge per 5 mln. bibliografinių įrašų.

Ar galima užsakyti knygas, neatėjus į biblioteką?
Daugumoje LIBIS bibliotekų Jūs galite užsakyti knygas internetu. Susiraskite reikalingą dokumentą. Pasirinkite Jums patogiausią biblioteką, kurioje esate registruotas skaitytojas, spauskite mygtuką „Užsakyti". Langelyje „Skaitytojo pažymėjimo numeris" nurodykite savo skaitytojo pažymėjimo numerį ir slaptažodį. Slaptažodis yra Jūsų pavardė, jei nepakeitėte kitu. Langelyje „Užsakymo data" pasirinkite pageidaujamą datą. Skiltyje „Egzempliorių duomenys" pamatysite, kokiuose bibliotekos fonduose bei skaityklose yra Jus dominantis dokumentas. Pažymėkite iš kurio fondo norėtumėte gauti leidinį. Spauskite mygtuką "Užsakyti". Jei užsakymas priimtas, pateikiamas sąrašas „Užsakyti dokumentai", kuriame galite pasitikrinti, ar dokumentas tikrai užsakytas. Skaityklose esančių dokumentų užsakyti nereikia – juos rasite atviruose skaityklų fonduose.

Ar galima užsakyti knygas iš užsienio bibliotekų?  Bibliotekose  teikiamos Tarpbibliotekinio abonemento (TBA)  paslaugos. Kreipkitės į savo biblioteką ir Jums paaiškins,  padės  surasti ir gauti leidinius iš  Lietuvos ir užsienio bibliotekų. Ši paslauga mokama.

Ar yra galimybė bibliotekų prenumeruojamomis užsienio duomenų bazėmis naudotis namuose?
Kiekviena biblioteka turi savo prenumeruojamų duomenų bazių naudojimo taisykles. Daugumą Nacionalinės bibliotekos prenumeruojamų užsienio duomenų bazių galima naršyti ir ne bibliotekoje. Daugiau informacijos rasite Nacionalinės bibliotekos tinklalapyje „Prenumeruojamos duomenų bazės virtualiems vartotojams". Šia paslauga gali naudotis tik turintys Nacionalinės bibliotekos skaitytojo pažymėjimą.

Kaip sužinoti, kokiose prenumeruojamose užsienio duomenų bazėse yra konkretus serialinis leidinys?
Norint sužinoti, kuriose Nacionalinės bibliotekos prenumeruojamose užsienio duomenų bazėse ar atviros prieigos žurnalų kataloguose yra reikalingas žurnalas, siūlome naudotis EBSCO Publishing,  elektroninių leidinių paieškos ir valdymo sistema Publications. Naudojantis šia programa, galima greitai rasti reikiamą elektroninį leidinį: ieškoti leidinių pagal temą, peržiūrėti abėcėlinius ir teminius leidinių sąrašus. 

Kur galėčiau perskaityti Lietuvoje apgintas disertacijas?
Lietuvos nacionalinės bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyriuje yra saugomos nuo 1994 m. Lietuvoje apgintos disertacijos, kurias apsigynusieji atneša į biblioteką. Bibliografinę informaciją apie saugomas disertacijas galite susirasti naudodamiesi Nacionalinės bibliotekos elektroniniu katalogu.

Kur galėčiau rasti specialios informacijos technikos, ekonomikos, verslo klausimais?
Jeigu jus domina firmų katalogai, verslo informacija, normatyviniai dokumentai (standartai, statybos techniniai reglamentai, higienos normos ir kt.) visą informaciją rasite Lietuvos technikos bibliotekoje Standartų ir verslo ir informacijos skyriuje (www.tb.lt);

Jeigu jus domina naujausi patentai ir paraiškos, tokią informaciją rasite Lietuvos technikos bibliotekoje Patentinės informacijos centre (www.tb.lt).

Kur ieškoti  genealoginės  informacijos?
Genealoginės informacijos neteikiame. Siūlytume kreiptis į Lietuvos valstybės istorijos archyvą